فهرست

چهل هزار بیمار با فشار خون بالا در بابل

ثبت اطلاعات فشارخون بیش از ۲۵۵ هزار نفر در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون شهرستان بابل، در طرح بسیج ملی فشار خون حدود ١١هزار نفر بیمار فشار خون جدید شناسایی شدند.

دکتر مصطفی جوانیان معاون بهداشتی بابل:

شواهد علمی و مدیریتی برای اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون وجود دارد و نتایج این طرح تا کنون بسیار دلگرم کننده بوده است.

از روز ۲۷ اردیبهشت فاز اول این طرح همزمان با روز جهانی فشارخون که مربوط به اطلاع رسانی و ارائه آموزش به کاربران طرح بود، آغاز شد و پزشکان، پرستاران، دانشجویان و سایر گروه ها از نظر هماهنگی با بسیج ملی کنترل فشارخون، آموزش های لازم را فرا  گرفتند.  

استقبال خوب شهروندان عزیز موجب شد تا بیش از ۸۷ درصد افراد گروه هدف شهرستان بابل در بسیج ملی کنترل فشار خون شرکت نموده و مورد سنجش قرار گیرند.
وی با اشاره به اینکه تاآخرین موعد از بسیج ملی بيش از ۲۵۵ هزار نفر در طرح کنترل فشار خون شرکت کردند، اظهار داشت:

جمعیت بالای ۳۰ سال شهرستان بابل حدود ٣٠٠ هزار نفر می باشد و هدف برنامه بسیج ملی فشار خون در بابل، اندازه‌گیری ۵٠ درصد از افراد بالای ٣٠ سال بوده است که جمعیت هدف ما بودند و علاوه بر این افراد، تمام مادران باردار و بیماران مزمن کلیوی نیز در هر سنی، به این جمعیت اضافه شدند.که در واقع زودتر از پایان طرح موفق شدیم به هدف تعیین شده از وزارت بهداشت در این پویش دست یابیم و این نتیجه همدلی همه سازمان ها، نهادهای اجرایی و مردم عزیز در این طرح می باشد.
دکتر مصطفی جوانیان گفت: از آغاز بسیج ملی کنترل فشار خون کارگروه اطلاع رسانی در دانشگاه علوم پزشکی بابل تشکیل و اقداماتی از قبیل ساخت تیزر و پخش از شبکه استانی مازندران، تلویزیون شهری و فضای مجازی، ساخت کلیپ های کوتاه از مسئولین، نصب بنر در نقاط مختلف شهری(استندها، بیلبوردها، بدنه اتوبوس، مراکز جامع خدمات سلامت، بیمارستان ها، برگزاری کنفرانس خبری و انجام مصاحبه های مختلف و ... در جهت آگاه سازی همشهریان عزیز ارائه نمودند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه بیمارستان‌های خصوصی و دولتی، درمانگاه‌ها، مراکز بهداشتی و پایگاه‌های موقت در سطح شهر در بازه زمانی ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر به صورت رایگان کنترل فشار خون را انجام می‌دادند،گفت:

در این طرح علاوه بر اینکه فشار خون افراد ثبت می‌شود، اطلاعات لازم را در راستای تغذیه سالم و پیشگیری از بیماری ها نیز به آنان ارائه  گردید.
وی با اشاره به اینکه حدود چهل هزار بیمار با فشار خون بالا در بابل می باشد، افزود: در طرح بسیج ملی فشار خون حدود ١١هزار نفر بیمار فشار خون جدید شناسایی و پس از ارائه مشاوره های لازم برای انجام غربالگری تکمیلی به مراکز درمانی ، پزشکان خانواده و .. ارجاع شده اند.