فهرست

بخش واکسیناسیون هاری و مننژیت

اسامی کشیک کارشناسان آنکال هاری معاونت بهداشتی بابل

1. حسن حیدری 2. جواد حبیب زاده 3. سید اسماعیل موسوی 4.نصراله نعمت زاده 5.اسماعیل جعفری پور

6.امیر حسین هاشمی  

شماره تلفنهای بخش انکال هاری: 32314038-011

تلفن تماسهای اضطراری مرکز بهداشت بابل: 9- 32332876  -  32361045- 011

اسامی _کشیک _کارشناسان_آنکال_هاری_خرداد ماه 1401

اسامی کارشناسان بخش منژیت سربازان معاونت بهداشتی بابل

1. سرکار خانم رحمانی 2. سید اسماعیل موسوی

تمام حیوانات خونگرم می توانند به بیماری هاری مبتلا شوند. ولی بیشترین موارد ابتلا به این بیماری در پستانداران دیده می شود. در بین پستانداران، گوشتخواران و خفاشها می توانند ویروس را برای مدت طولانی حفظ نمایند و آن را به گونه های دیگر پستانداران انتقال دهند. میزان حساسیت به ویروس هاری در گونه های مختلف حیوانات، متفاوت است. سگ، خفاش، روباه، شغال، گرگ، راسو ، موش خرما ، راکون و کایوت به ویروس هاری حساس ترند. حیواناتی مانند گاو، گوسفند، گربه نیز حساسیت زیادی برای ابتلا به بیماری هاری دارند.

علائم اولیه هاری عبارتند از تب و اغلب درد به همراه گزگز ، خارش و سوزش ناحیه گزش و بیحسی ناحیه زخم می باشند. با گسترش ویروس در دستگاه عصبی مرکزی، التهاب کشنده و پیشرونده مغز و طناب نخاعی هم گسترش می یابد.

اقدامات فردی بعد از حیوان گزدیگی و لزوم واکسیناسیون

1. خارج ساختن و تميز نمودن ويروس هاری از محل زخم:

 تا حد مقدور در ساعات اوليه پس از گزش بايد لابلای زخم را حداقل به مدت 15 تا 20 دقيقه با آب تميز و صابون عميقاً مورد شستشو قرار داد. اين عمل مهم­ترين قسمت پيشگيری از هاری بحساب می آيد.

 2. خارج كردن صابون از لابلای زخم‌:

 با استفاده از شيلنگ و فشار آب بايد كف صابون­های باقيمانده را از لابلای زخم خارج نمود، زيرا باقيمانده صابون می تواند مواد ضدعفونی كننده را بی اثر نمايد.

3. ضد عفونی نمودن زخم:

زخم را بعد از شستشو بايد با الكل ۶۰ تا ۷۰ درجه يا محلول بتادين يك درصد و يا ساير مواد ضدعفونی نمود (زخم را هيچ وقت نبايد پانسمان نمود زيرا ميكروب هاری بی هوازی است و بر اثر پانسمان رشد آن سريع خواهد شد).

 4.  ارجاع فرد به مراكز بهداشتی درمانی جهت تلقيح واكسن و سرم و پيگيری جهت تكميل نوبتهای واكسن:

اين مسأله بايد با پيگيری، آموزش و حساسيت كامل دنبال گردد. ضمناً وضعيت واكسيناسيون توأم يا ثلاث فرد مجروح بايد مورد بررسی قرار می گيرد.